2016 Spring Show

An excellent turnout by the members of the Society for this years Spring Show. The trophy winners were as follows:

Best in Show

This Cymbidium Dorothy Stockstill ‘Forgotten’ was awarded three trophies:

Best In Show (The Hazel Noon Cup)

Best Hybrid (The Wol Trophy)

Best Cymbidium (The Canterbury Trophy)

Congratulations to Ms H. Shellard who exhibited it.

Cymbidium Dorothy Stockstill Forgotten

Reserve Best In Show

This Dendrobium Winter Beauty was awarded two trophies:

Reserve Best In Show (The Yendell Trophy)

Best Dendrobium (The Dr. Basil Frances Shield)

Congratulations to Mr N. Dunn who exhibited it.

 Dendrobium Winter Beauty

Best Specie

This Maxillaria atrosanguinea was awarded

Best Specie (The British Orchid Council Trophy)

Congratulations to Ms S. Mill who exhibited it.

 Maxillaria astrosanguinea

Best Cattleya

This  Oestedella centradenia was awarded

Best Cattleya (The Hendley Trophy)

Congratulations to Ms C. Sander who exhibited it.

 Oerstedella centradenia

Best Paphiopedilum

This Paphiopedilum gratrixianum was awarded

Best Paphiopedilum (The Alan Hutt Trophy)

Congratulations to Mr N. Dunn who exhibited it.

 Paphiopedilum gratrixianum

Best Phalaenopsis

This Phalaenopsis amboinensis was awarded

Best Phalaenopsis (The Phalaenopsis Trophy)

Congratulations to Mr D. Webb who exhibited it.

 Phalaenopsis amboinemis

Best Phragmipedium

This Phragmipedium Eric Young was awarded

Best Phragmipedium (The Alan Hutt Cup)

Congratulations to Ms C. Bartlett who exhibited it.

 Phragmipedium Eric Young

Best Odontoglossum Alliance Exhibit

This Tolumnia variegatum was awarded

Best Odontoglossum Alliance Exhibit (The Eileen Goff Trophy)

Congratulations to Ms C. Sander who exhibited it.

 Tolumnia variegatum

Best Exhibit In Novice Class

This Dendrobium macrophyllum x atroviolacea was awarded

Best Exhibit In Novice Class (The Novice Trophy)

Congratulations to Ms C. Sander who exhibited it.

 Dendrobium macrophyllum x atroviolacea